• autori
  • deca
  • fijakeristi
  • fudbal
  • Maksimovi 001
  • vrbica
  • spomenik
  • Fudbal 100 god
  • Slava 2013
 

Наши млади Бежанинци, којима се поносимо, успешни су спортисти у својим категоријама (мај 2019.). Лука Јојић наступа за јуниорску репрезентацију Србије у рагбију, а Игор Илић Максимов осваја медаље у гимнастици.

Igi i Luka

 

Ангелина Гаљевић, чланица Управног одбора нашег удружења, победила је на недавно одржаном Републичком такмичењу (СОЛО ПЕВАЊЕ) освојивши ПРВО место са 99 бодова.

Angelina

Честитамо Ангелини на овом великом успеху. (Иначе, мајка Ангелине, Марија Гаљевић је професор у ОШ "Милан Ракић" и композитор је химне "500 година Бежаније", а отац је популарни извођач evergreen мелодија, са надимком Неша Елвис). Ми, из удружења "Стара Бежанија", се поносимо нашом Ангелином.

 

У понедељак, 25stvara zm.03.2019. наше удружење отворило је Галерију "Милован Видак" изложбом репродукција уметникових слика у храму културе "Бежанија", Војвођанска 68.

Ова интересантна Изложба била је отворена сваког дана од 25.03. до 29.03. од 17:00 до 21:00.

Милован Видак (1926-2003) рођен је у селу Стожишта код Босанског Грахова. Крајем 1942. године постао је учесник II светског рата, а као борац Друге пролетерске бригаде, борио се у биткама на Сутјесци  и Неретви. Сликарство је почео да изучава 1950. године. Био је члан Медиале (са Ољом Ивањицки, Леонидом Шејком, Љубом Поповићем, Владом Величковићем...) и аутор је Кодекса медиале. Живео је у Бежанији (ул. П. Сегединца) 40 година.

На отварању изложбе госте су поздравили, испред нашег удружења, Зоран Матијашевић и Волга Илић, а о Миловану Видаку говорили су академски сликари Пеђа Гавровић и Миодраг Јелић, као и Пуниша Мркић, Бежанинац и пријатељ Милована Видака.

OTVARANJE

Као што је познато храм културе "Бежанија" налази се у згради старе школе и то је најстарија зграда у Новом Београду. Крајем прошле године, одлуком Владе Србије, ова зграда је постала СПОМЕНИК КУЛТУРЕ, а наше удружење ће наредних 10 година (уговор са Пословним Простором) управљати овом зградом.

Наставићемо са организовањем културних манифестација (песничке и књижевне вечери, концерти, изложбе...)

 

У недељу, 03.03.2019. гост нашег удружења био је господин Ни Веихонг (Regional Director,  SINOMACH-CNEEC-CNEETC Europe), који у Србији координира рад свих кинеских компанија. Овај састанак је уприличио дипломирани инжењер Саша Величковић (President of General Assembly A.K. "Nikola Tesla"), на чему му захваљујемо.  Испред нашег удружења били су Волга и Соња Илић, Драгослава Копривица, Драган Гогић, Зоран Матијашевић, и Жељко Вујковић. Интересантно је да се разговор одвијао на енглеском, па су Драган Гогић и Жељко Вујковић (који иначе говоре перфектно енглески) упознали госте са активностима нашег удружења и културним манифестацијама које ћемо организовати.

Kinezi

Договорено је да се у догледно време реализује састанак са представницима кинеске амбасаде (задуженим за културу) у Београду. 

 

У уторак, 19.02.2019. одржан је заједнички састанак новоизабраних (Управни и Надзорни у подмлађеном саставу) одбора на коме су били присутни следећи чланови: В. Илић, Б. Стојановић, Д. Гогић, М. Кокотовић, З. Матијашевић, Н. Петровић, М. Радовановић, А Гаљевић, Б. Ковачевић, С. Нешковић и С. Илић. Б. Јојић и Ж. Вујковић били су оправдано одсутни.

Sast 19 02

Главне теме састанка су биле обавезе удружења по потписивању уговора са Пословним простором (закупнина, струја, вода...), затим извођење против пожарне заштите у храму културе, као и поступање по одлуци  владе Републике Србије (о проглашењу зграде за Споменик културе) и активностима које треба предузети с тим у вези.

Направљен је и предлог рада, тј. манифестација које желимо да организујемо у овој години:

  • Вече у част Дана жена (07.03.2019)
  • Отварање галерије (у храму културе "Бежанија") под именом "Милован Видак" и организовање ретроспективне изложбе репродукција његових слика
  • Вече посвећено великом српском песнику Брани Петровићу
  • Предавања (Др проф А. Растовић, Др проф. В. Крсмановић...)
  • Прослава славе Духови
  • Игранке/биоскоп
  • Културне манифестације у оквиру Конкурса Секретаријата за културу (као прошле године)
  • Културне манифестације у оквиру Дна европске баштине (као прошле године)
  • Књижевне и песничке вечери песника и књижевника..
  • Концерти.
  • Изложбе уметника...

Увели смо чланске карте (које се могу наручити код Олгице Башкот, тел 064 2216 951), потребна је само фотографија и 1000 динара за годишњу чланарину.

Договорено је да у догледно време отворимо (приближимо) просторије нашег храма културе и то тако што бисмо увели дежурства (волонтерски), која би омогућила да они људи са чланским картама који желе, могу да дођу сваки дан у време (на пр. од 17:00 до 22:00). У плану је (кад обезбедимо средства) и набавка ТВ пријемника, Интернета...

 

APR jpg

 

Потписан је уговор са Пословним простором и од сада зградом старе школе (Храм културе "Бежанија") УПРАВЉА НАШЕ УДРУЖЕЊЕ У НАРЕДНИХ 10 ГОДИНА..

UUGOVOR                                                                               Инсерти из Уговора

Као што смо вас обавестили недавно је (одлуком Владе Србије) ова најстарија зграда на Новом Београду постала СПОМЕНИК КУЛТУРЕ.

 

По објављивању вести да је зграда старе школе у Бежанији постала СПОМЕНИК КУЛТУРЕ, непрестано нам стижу писма и поруке. Објављујемо неке од њих:

Раде: Хвала вам на историјској информацији. Јако ми је драго што сте успели из немогућег у могуће...  Драгослава: Ето, како се улази у историју. Жељко: АААА све честитке.  Лана: Честитам и поносим се вама.   Олгица: Коначно и у Службеном гласнику изашло, тиме је завршена наша мисија добијања статуса за зграду. Наш храм културе "Бежанија"... сад треба још више радити да он заживи онако како смо замислили. Срећно нам у даљем раду.  Светлан: Бежанинци, будите поносни на све ово, нисте ни свесни шта овим добијате...  Бранко: Ово ми звучи нестварно. Па ви из удружења сте заиста за сваку похвалу. Милан: Нема краја вашим активностима. Био сам на свакој вашој манифестацији (промоције књига, Литије, свечане академије, пасуљијаде, концерти, изложбе...), али ово ме је посебно обрадовало, поготово што је та зграда била стециште криминала и бежанијско ругло. Још само да фасаду уредите... Хвала вама из удружења и напред.... Нада:  Дивно! Ово морамо прославити. Поздрав и дај Боже да се још дуго, дуго окупљамо на овом месту.

 

У среду, 19.12.2018. Влада републике Србије донела је, на својој седници, одлуку да ЗГРАДА СТАРЕ ОСНОВНЕ ШКОЛЕ У БЕЖАНИЈИ постане СПОМЕНИК КУЛТУРЕ. Ово је објављено у Службеном гласнику бр. 102 од 21.12.2018.

ZM Odl                                                                                                               Инсерт из одлуке Владе Србије

Овај СПОМЕНИК КУЛТУРЕ, како као најстарије новобеоградско здање, тако и због вишедеценијске културно-просветне мисије и доприноса образовању, науци и култури има историјски значај за унапређење културне, научне, просветне и педагошке делатности

Овом приликом захваљујемо свима, који су нас подржали и помогли, а пре свега нашем архитекти Светлану Лекићу, Нади Живковић из Градског завода за заштиту Споменика културе, Гордани Митровић из Републичког завода за заштиту Споменика културе и Игору Јовичићу, секретару у Министарству културе.

 

У петак, 05.10.2018. у храму културе "Бежанија" (Војвођанска 68) у оквиру велике манифестације "ДАНИ ЕВРОПСКЕ БАШТИНЕ" гледали смо оперу "ЧАСОВНИЧАР" (први пут у Бежанији). То је инклузивна опера коју изводе особе са посебним сметњама (чланови Удружења "Живимо заједно"), као и оне без сметњи. Аутор музике и текста "либрета" је Ђорђе Козић. Солисти су: Оливера Милојевић, оперска певачица-сопран, Никола Радојловић (оштећеног вида)-тенор, Андријана Филиповић (оштећеног вида)-сопран, Немања Митић-баритон и Божидар Бабић-бас. Присутнима се најпре обратила Волга Илић, председница нашег удружења, а затим и Дејан Козић, председник удружења "Живимо заједно", а онда је дат знак за почетак ове интересантне опере. Публика је заиста уживала и на крају је дуготрајним аплаузом и овацијама наградила учеснике опере.

Opera Koza                       Опера у нашем храму културе      Аутор Ђорђе Козић       Мирослав Станишић

Волга Илић уручила је, у знак сећања на ово незаборавно вече, аутору опере-Ђорђу Козићу албум (о боравку ансамбла ове опере у нашем храму културе). Присутнима се обратио и Мирослав Станишић (седећи у својим колицима) и топлим речима исказао своје емоције и посебно похвалио рад нашег удружења и том приликом нам доделио, испред свог удружења, захвалницу.

О удружењу "Живимо заједно" и о опери "Часовничар" погледајте албум кликом на реч.....ОВДЕ

 

У четвртак, 16.08.2018. поставилии смо фотографије, са бежанијским мотивима, у прозоре старе школе (Храм културе "Бежанија"). Ту су и фотографије наставног особља из прошлог века, као и бежанијски ученици разних генерација...Фотографије су урађене по систему One way vision folije, као што је то случај са рекламама на возилима ГСП.

Folije za sajt                                                      Постављање фолија и неки бежанијски мотиви

Да би се ове фолије поставиле требало је извршити припрему... Ове радове извели су Јаца, Бане и Цвек. Следи ускоро уређење фасаде зграде.


 

Пре неки дан појавиле се, после 48 година од затварања бежанијског биоскопа, две столице. На ову вест, Интернет (SMS i Facebook) се "запалио". Тај биоскоп је био култно место за Бежанинце, место за окупљања, дружења, едукације.. У биоскопу је било 18 редова и само последњи ред је био уздигнут (па се филм гледао несметано), а важније је било што је у том реду могао да "падне" први пољубац (или бар да се девојка држи за руку)...

STOLICE

Ево шта је написао наш Драган Гогић кад је чуо да су пронађене столице: "Столице из одавно срушеног биоскопа. Толико сам у њему одгледао филмова, да сам бар на једној од њих седео. Наравно у одабраном друштву". Наша Аница Тодоровић-Пророк:"Јаој, како сам ганута, за трен сам се вратила у детињство..."  Наша Душанка Лалић: "... имају непроцењиву вредност. Ко је то сачувао, свака му част"

Наравно да ћемо открити ко је то сачувао. Бежанинац, Петар Тривић (1948-2008) је после рушења биоскопа, са гомиле одбачених столица, узео ове две столице и однео их на таван своје куће у Шорићу. Касније их је пренео у нову кућу на Бежанијској коси и добром вољом његовог сина Бранислава (1974) ове столице ће красити наш храм културе у Војвођанској 68.


У згради старе школе (наш храм кутуре) поставили смо банер са донаторима, који су нам помогли средствима за реновирање простора и куповину потребних ствари (озвучење, столице, ел. инсталација, грејна тела, пројектор, миксер...)

 don hram

Ово је била наша обавеза (по уговорима о донацији) да на видно место истакнемо банер и увек ћемо га постављати кад је нека манифестација у храму културе.

 

Нема одмора. Настављамо са уређењем нашег храма културе. Многи Бежанинци су узели учешће у реновирању ове зграде старе школе. Волга, Зоки, Фрања, Олгица, Јаца (на сликама), Нада, Мирослав, Бане, Моца, Цвек, Драга, сестре Пророкове, Жикица, Душанка, Соња, Стева... (извињавамо се ако је неко случајно изостављен) данима раде волонтерски и ових дана почели смо фарбање подова (фарба добијена на поклон од фирме ЈУБ-Шимановци).

farbanje

Ускоро ћемо почети и уређење спољне фасаде зграде.

 

СПОНЗОРИ (помогли нашем удружењу):

Spon 14 18

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1759817
Danas
Juče
Ove nedelje
Prošle nedelje
Ovog meseca
Prošlog meseca
Ukupno
335
913
9134
5622
14780
23371
1759817

Forecast Today
600

18.60%
3.93%
68.14%
5.20%
3.95%
0.19%

Vaša IP adresa: 18.97.14.91
© 2024 Сајт уређују Mилош Радовановић, Соња Илић и Жељко Вујковић Дозет. Сва права задржана.